15 Nisan 2014 Salı

OENONES VE PARİS


OENONE - PARİS'İN EŞİ
(MS.2.yy - E-NO-NEE diye okunur)Kimi yerde bir dağ perisi, kimi yerde bir su perisidir. Hakkında pek fazla bilgi yoktur. Anatanrıça ile ilgilidir, Ida (Kaz) dağlarında doğmuştur. Babası Nehir Tanrısı Cebren'dir.

Paris dağlarda çobanlık yaparken Oenone'ye aşık olmuştur. Evlenirler ve Corythus adında oğulları olur. Oenone Truva'nın kehanetinden haberdardır, lakin Paris'in Helene'ye aşık olduğunu öğrenince ihanete karşı intikam almak ister ve oğlunu Yunan ordusuna rehberlik etmesi için gönderir. Bir başka versiyonda Paris ile Helene'nin arasını açması için oğlunu gönderir lakin Paris oğlunu tanıyamaz ve öldürür.


Paris ölümcül bir ok yarası ile Oenone'nin yanına gelir. Oenone bitkisel ilaç hazırlar ve Paris sürmeden önce şart koşar. Helene'nin yatağına gitmeyecektir. Paris kabul etmez ve Helene'nin yanına emekleyerek giderken Ida dağının eteklerinde ölür.

Oenone vicdan azabı çeker, Paris'in cenaze töreninde kendisini ateşin içine atar. "Yazıklar olsun kötülük , nefret dolu bir hayat.
Ben, talihsiz kocamı seviyordum.
Onunla elele, kalp kalbe ,yaşlılıklar eşiğine gelmeyi hayal ediyordum.
Tanrılar öyle buyurmadı.
Ah, kara talih beni dünyadan aldı.
Ere, Paris'e olan nefretimi geri aldım.
Yaşayan aşkım beni terk etti.
Yine de, onunla ölmeye cesaret edebilir miyim?"
Işıktan nefret ediyorum."

Oenone


Cenazenin küle dönüşmesiyle periler ikisinin küllerini altın bir kavanoza koyar ve sonsuza kadar beraber olurlar. Öldükleri yere de iki sütun dikerler. 


Smyrnalı (İzmirli) Quintus'un (MS.4.yy-şair) "The Fall of Troy" eserinde, Hector'un ölümünden İlium'un düşüşüne kadar olan bölümleri anlatırken Oenone'ye değinir. Quintus Smyrnaeus - The Fall of Troy / ebook


*Bakkhylides (MÖ.5.yy - şair) ise Oenone'nin uçurumdan atladığını yazar.

AŞK ANLATILAMAZ, YAŞANIR....


Pauline Borghese as Venus (1805/08)
by Antonio Canova (1757-1822)
Galleria BorgheseCommissioned by Prince Camillo Borghese, the reclining figure of his wife, Napoleon's sister. Represented a revolution in the genre of portraits based on mythological themes, showing the apple that Paris gave to Venus as a sign of her victory in the competition judged by Paris about which goddess was most beautiful. The allusion was intended as a glorification of Pauline Borghese's beauty.
TEUCER, TRUVA ve HURRİLER
TRUVA SAVAŞI BİTTİKTEN SONRA....
TRUVALILAR VE TÜRKLER - Helen gerçekten Truva'ya gitti mi?
PROTEUS VE HELENE HİKÂYESİ - Helen gerçekten Truva'ya gitti mi? Destanı Homer mi yazdı?
WHO WERE THE TROJANS?
Turkic Names of Pelasgians
THE TURKS ; WHO ARE THEY?
The Turks