9 Mart 2017 Perşembe

UMAY - MAYIS

Umay Ana ; 
Ayna 13.yy- Selçuklu
Hatıra para üzerinde 6.yy kaya resmi- Kazakistan
"Kaşgarlı Mahmud'a göre Umay'ın kelime anlamı "song"dur. Song'u, kadın doğurduktan sonra karnından çıkan halka gibi, nesne, çocuğun ana karnındaki eşi, yani plasenta olarak tarif eder. D.M.Field, dünyanın yeniden doğmasını ve canlanmasını temsil eden Mayıs ayının adını Romalıların "May-Us" olarak Asya'nın tanrıçası "Umay"dan aldıklarını ifade eder."


Mehmet Ateş - Mitoloji ve Semboller
(syf 124 - dipnot, syf 69. Jürgen Hoffmann-Heyden Die Eurasische İkonographie in der Seldschukischen Kunst Anatoliens / Der Atem der Steppe Ornament und Symbol, DIE KARAWANE 22.Jahrgang 1981 - Heft 4) Almanca kitabında geçen bölüm:
"Umai. Die "Mutter der Wiegen" ist die größte türkische Göttin.. Der Name Umai ="Gebärmutter" [ = etruskisch"Una"] oder Mai ist nicht zufällig mit unserem Monatsnamen identisch: Auch die Römer bezeichneten noch den gleichen Monat mit "Maj (us)", "nach einer uralten Göttin", wie D. M. Field in seiner Mythologie der Griechen und Römer feststellt."  Yani kısaca, 
Etrüskçe /UNA - Türkçe/UMAY : Romalılara MAY-US olarak geçen ve bizim de MAYIS dediğimiz ay adı, ÖZ TÜRKÇE ;)(Tıp) Dr.Ramazan Durmaz'dan ek bilgi: " Plecenta nın Türkçe adı da var. İnsanlar için duymadım ama koyunlarda olana eten deniyor. Yani yavruyu besleyen biyolojik organın songu (sonu)... Yani eski Türkçede song dur. Kaşgarlı herhalde bu günün Türkçesini kullanacak değildi."
Maral buyunuzlu ANA TANRIÇA. Ural və Altaylarda da rast gəlinir. 
Yuxarıda, sol tərəfdə HUMAY damğası diqqətə şayandır.
Gobustan Kaya Resimleri
Оленорогая богиня (Horned Goddess) - Old Turkish deity; mother "Umay/Humay" with Deer Horns. 
To be seen in Altai and Ural at most. On the left above, the symbol/mark (damğası/damga/tamga) of Mother Humay. 
Gobustan Open Air Museum
(info and photo Elşad Alili/Baku)


"Kobustanda isimsiz məzar daşı. Məncə tamqa Üç Ok boylarına aid. Ama hən də Humay damğası. 
Tarixi konusunda bir bilgi yox."
Elşad Alili UMAY ANA - KAYA RESMİNDE


 UMAY ANA - BALBAL OLARAK