10 Kasım 2013 Pazar

KIBRIS TARİHİ - THE HISTORY OF CYPRUS - 2


EOKA - ENOSIS


CYPRUS TRUTH 1 - in English CYPRUS TRUTH 2 - in English 

EOKA Saldırıları / The Attacks of EOKA


Kıbrıs'taki Türk halkını yok edip, Adayı Yunanistan'a bağlamak için kurulmuş bir terör örgütü olan EOKA için ilk gizli görüşmeler 2 Temmuz 1952'de Atina'da Makarios'un başkanlığında yapılmıştır. 


Bu toplantıların ardından 7 Mart 1953'de bir "İhtilal Konseyi" kurulmuş ve bu konseyin kurucuları ENOSIS için şu gizli yemini etmişlerdir: 


"ENOSIS davası hakkında bildiklerimi ve bundan böyle bileceklerimi işkence altında ve canım pahasına bile olsa bir sır olarak gizli tutmaya Tanrı huzurunda yemin ederim. Bana verilen tüm emirlere sorusuz olarak itaat edeceğim." 


1954 yılının ilk aylarında, Yunanistan hükümetinin bilgisi dahilinde Kıbrıs'a gizli silah sevkiyatı başlamış, Grivas isimli terörist de, 9 Kasım 1954'de gizlice Adaya çıkmıştır. 


Yunan Dışişleri Bakanı Stefanoplus'un direktifiyle EOKA; 1 Nisan 1951'de ilk bombalarını patlatarak resmen eyleme geçmiştir. EOKA'nin amacı; önce İngilizleri adadan atmak, ardından da top yekun bir imha hareketiyle Türk halkını yok ederek adayı Yunanistan'a bağlamaktı. 


Ancak, İngilizlerin adadan ayrılmasını beklemeden, 21 Haziran 1955'den itibaren Türklere yönelik saldırılar başlamıştır. 


Hatıralarında, 22 Kasım 1954'de Makarios'un kurduğu PEON adlı gençlik örgütünü eğitip silahlandırması için karar aldığını yazan Grivas, böylece EOKA'nin gerisinde Makarios'un olduğunu vurgulamaktadır. 


Makarios'un, Atina'ya yaptığı çeşitli ziyaretlerde konuyu Yunan yetkilileriyle kararlaştırdığı bilinmektedir. 


4 Haziran 1959 tarihli mektubunda Makarios'un kendisini EOKA'yi yönetmek üzere Kıbrıs'a çağırdığını belirten Grivas, terör örgütüne silah alınması için Kilise'nin para yardımında bulunduğunu açıklamaktadır. 


27 Mart 1955'te Grivas'i çağıran Makarios, eyleme geçilmesi emrini bizzat vermiştir. Makarios'un, EOKA'nin siyasi lideri olduğunu öğrenen İngilizler, 9 Mart 1956'te onu tutuklayıp Şeysel adalarına sürgüne göndermiştir. 


Eylem yaptığı dönemde yüzlerce Türk'ün yanı sıra, 100 İngiliz ve yüzlerce Rum'u katleden EOKA militanları, 30 Türk köyünü yakıp yıkarak burada yaşayan Türklerin göç etmesine neden olmuşlardır. 


1963'de yeniden saldırılara başlayan ve 103 Türk'ün köyünü yakıp yıkarak 500'den fazla Türk'ü katleden EOKA; on binlerce Türk'ü göçe zorlamıştır. 


15 Temmuz 1974'teki Sampson darbesinde EOKA-B adıyla karşımıza çıkan EOKA, bu kez silahlarını kendi halkına çevirmiş ve 2.000 Rum'u katletmiştir. !!!
EOKA killed also his own citizens !!!
***
17 November 1967 - Turkish villages burned - 24 Turkish Cypriots murderedTHE HISTORY CANNOT BE WRITING ON ONE WAY
IF YOU CAN NOT HANDLE THE TRUTH,
DON'T SPEAK !


___________THE TURKS_________